توقف کلوب دات کام پس از 12 سال

به‌روزرسانی دوشنبه، 6 آذر 1396: کلوب به حیات خود ادامه می‌دهد!

 

کلوب (cloob) وبسایتی ایرانی است که در یکم دی‌ماه ۱۳۸۳ به عنوان یک شبکه‌ی اجتماعی راه‌اندازی شد. این شبکه‌ی اجتماعی قرار است در پاییز ۹۶ بعد از ۱۲ سال متوقف شود.

در دنیای امروز وجود ارتباط و تبادل افکار، نظریات، دانش و اطلاعات از جمله نیازهای انکارناپذیر انسان‌ها می‌باشد. توسعه و فراگیری روزافزون اینترنت به واسطه‌ی همین نیاز شکل گرفته است به طوری که جوامع بشری بدون دسترسی به فضای اینترنت عملا با مشکلات عدیده‌ی ارتباطی و اطلاعاتی مواجه خواهند بود.

وبسایت اینترنتی کلوب دات کام (cloob.com) بر پایه‌ی نیازهای امروزی کاربران اینترنتی ایرانی راه‌اندازی شد، تا به عنوان وبسایتی برای ارتباط ایرانیان و فارسی‌زبانان جهان بتواند بستری جهت تبادل اطلاعات، نیازها، کالا و خدمات، آشنا شدن با همکاران، دوستان قدیمی و … به وجود آورد.

از دیگر اهداف این وبسایت، معرفی امکانات و قابلیت‌های موجود و انطباق آن‌ها با مشکلات و نیازهای مطرح ایرانیان بود تا از این رهگذر با حداقل هزینه‌ی ممکن، خدمات و اطلاعات درخواستی در اختیار متقاضیان قرار گرفته و موجبات افزایش بهره‌وری و کارایی را در سطح اجتماع فراهم نماید. این تارنما، ارتباط ایرانیان جهت تبادل اطلاعات، نیازها، کالا و خدمات، آشنا شدن با همکاران، دوستان قدیمی و … را میسر ساخته بود.

کلوب که ابتدا از طراحی گرافیکی مشابه شبکه‌ی اجتماعی اورکات (orkut.com) استفاده می‌کرد، سرانجام در ۲۶ تیر ۱۳۸۵ طراحی گرافیکی جدید خود را ارائه نمود.

لوگوی کلوب دات کام

لوگوی اولیه‌ی وبسایت کلوب در زیر آورده شده است:

لوگوی قدیمی کلوب cloob.com

در سال ۱۳۹۳، کلوب دات کام مسابقه‌ی طراحی لوگو برگزار نمود و پس از آن لوگوی جدید خود را انتخاب نمود. این لوگو تا کنون لوگوی وبسایت است:

لوگوی جدید کلوب cloob.com

درد دل یکی از موسسان کلوب دات کام نسبت  به توقف کلوب دات کام

متن زیر از وبلاگ محمدجواد شکوری‌مقدم، یکی از موسسان شبکه‌ی اجتماعی کلوب بازنشر شده است:

12 سال پیش، یک تیم سه‌نفره، جوان و باانگیزه با ظهور مفهوم شبکه‌های اجتماعی در دنیای دیجیتال، شروع به توسعه‌ی یک شبکه‌ی اجتماعی بومی، با الگوبرداری از قهرمان شبکه‌های اجتماعی آن زمان، یعنی سرویس اورکات، نمودند. زمانی که راه‌اندازی و مدیریت یک شبکه‌ی اجتماعی از ترانزیت کراک و شیشه در این کشور خطرناک‌تر و پردردسرتر بود.

آن دوران سخت، مصادف با شروع دوران ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد بود، زمانی که هیچ تصویر روشنی از مدیریت فضای دیجیتال و به خصوص مفهوم شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌های کاربرمحور وجود نداشت.

فقط چند لحظه فرض کنید، شما به عنوان مدیر کلوب دات کام، مسئول تمامی فعالیت‌ها و محتوای پست‌ها، عکس‌ها و کامنت‌های نزدیک به یک میلیون کاربر بودید؛ دنیایی پر از خلاهای قانونی و کم‌تجربگی دستگاه‌های اجرایی، قضایی و پلیسی.

این محتوایی که امروز به چرخش آن بر روی تلگرام عادت کرده‌اید، هرگز قابل رشد و گردش در شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌های آن دوره نبود. کلوب دات کام نزدیک به 3 بار کاملا فیلتر شد، بار آخر رفع فیلتر ما، 28 روز به طول انجامید. اگر وب‌مستر یا کشاورز باشید شاید کمی ملتفت شوید که چگونه بعد از 28 روز زمینی خشکیده و بی‌رونق را دوباره باید گرم فعالیت و حضور مردم کرد!

خاطرم هست آن دوران، یک بار بخشی که مسئولیت مدیریت و پالایش فضای مجازی را به تازگی به ایشان سپرده بودند، ما و چند سرویس وبلاگ دیگر را صدا کردند و یکی از آن دوستان که هنوز مسند اجرایی دارند صریحا خطاب به چند جوان مهندس با انگیزه فرمودند:

اگر شما را دستگیر نمی‌کنیم این فقط لطف ما است و باید مراقب رفتارتان باشید.

شریان حیاتی یک شبکه اجتماعی و سایت کابرمحور فقط و فقط محتوای آن است، مقوله‌ای که آن روزها بسیار بسیار محدود بود و امروز هم به گونه‌ای دیگر محدود است.

کلوب دات کام جزو 3 سرویس پرترافیک ایران بود. درخت پرشاخه و برگ کلوب را، پس از فیلترهای مکرر هر روز بی‌رونق‌تر کردند و نه دل و دماغی برای مردم ماند و نه برای مدیران آن و امروز بسیاری از همان مسئولین، نادم و پشیمان هستند و لیکن چه سود؟!

کشور عجیبی داریم؛ زمان که می‌گذرد دغدغه‌های گذشته به مزاح و شوخی تبدیل می‌شود. باورتان می‌شود چاپ کارت ویزیت، یک روزی نیاز به مجوز و ممیزی وزارت ارشاد داشت؟ ماجرای دستگاه فکس؟ دستگاه ویدیو؟ و ده‌ها موضوع دیگر پس از گذشت یک دهه، امروز به لطیفه تبدیل شده‌اند، ماجرا و مشکلات آن روز ما هم امروز به لطیفه می‌ماند.

آن که هر روز از خواب بلند شوی و منتظر فیلتر شدن و کلا تعطیلی کسب و کارت باشی!

این روزها هم دوستان عزیزی شروع کرده‌اند به جریان‌سازی، تضعیف و شکایت از جریان جدید محتواسازی کاربران در آپارات و سرویس‌های دیگر که بلاشک این مسیر تولید محتوای بومی، به نفع کشور و فرهنگ امروز ما است.

هر ماه، روزنامه یا دوست جدیدی مقاله‌ای می‌نویسد که وا اسلاما، وا حجابا، این چه محتوایی است که مردم تولید می‌کنند! یا صدا و سیما شکایت می‌کند که چرا پخش زنده می‌روید، بیایید 50 درصد سهامتان را به نام ما کنید تا اجازه‌ی پخش زنده بدهیم!

باورتان می‌شود دختری، آرایش کردن خود را در اینستاگرام پخش زنده می‌کند و 20 هزار نفر آنلاین می‌بینند و انواع کامنت‌های مرتبط برایش می‌فرستند، بعد صدا و سیما پیغام و پسغام تهدیدآمیز بابت پخش زنده‌های وبسایت آپارات از هیات‌های عزاداری محرم گرفته تا میزگرد آقای مهران مدیری و پخش زنده‌ی فلان سمینار برای ما می‌فرستد و هر روز به دنبال شکایت جدیدی است و می‌فرماید اگر می‌خواهید به این فعالیت ادامه دهید تشریف بیاورید مجوز IPTV بگیرید و به ما سهام دهید و ….

برادر من دیگر بس است، این داستان شما هم دو سال بعد لطیفه‌ی دیگری خواهد شد، وقتی زورتان یا دستتان به سرویس اینستاگرام یا تلگرام  نمی‌رسد برای چه به سراغ ما می‌آیید؛ آن هم با تهدید؟!

امروز بیش از 120 سری، محتوای هفتگی توسط کاربران در تهران و شهرستان‌ها تولید می‌شود و نزدیک به 1200 نفر اشتغال‌زایی کرده است. گریزی از جریان تکنولوژی وجود ندارد، در بستر آپارات نباشد، هزاران راه دیگر برای نشر آن وجود دارد. در این یک‌صد برنامه قطعا اشکالاتی هست و بعدا هم بیشتر پیش خواهد آمد، مگر با غیر از صبوری و تدبیر و با ضدیت و از ریشه در آوردن می‌شود درخت تنومندی را اصلاح و پربار کرد؟

قحطی محتوای ویدیویی، چنان گریبان‌گیر کشور شده که یک شبکه‌ی 50 نفره‌ی ماهواره‌ایی آنچنان در کشور مخاطب پیدا کرده که روزی چندین پرونده‌ی رسیدگی به تبلیغات کسب و کارها، در آن تشکیل می‌شود!

مقاله‌هایی که امروز، علیه محتواهای تولید شده‌ی فرزندان رشد یافته در بستر فرهنگی خود می‌زنید، که شاید ذائقه‌شان را نمی‌پسندید، نکند فردا به لطیفه‌هایی شبیه ماجرای کلوب تبدیل شود! و دوباره کار از کار گذشته باشد و این همه نشاط به سیل سرخوردگی بدل شود.

و کلام آخر آن که:

نگهداری سایت کلوب دات کام با شرایط فعلی، محدودیت‌ها و عدم تمایل به توسعه‌ی آن بیش از این صلاح نیست و شرکت صباایده تصمیم به خاموشی این سرویس در انتهای پاییز دارد. از کاربران عزیز و قدیمی این سرویس دردمندانه پوزش می‌طلبیم و تقاضا داریم در این فرصت یکی دو ماهه اگر محتوای خاصی برای کپی‌برداری یا ذخیره‌ی نسخه پشتیبان در نظر دارند از فرصت استفاده کنند.

اگر کم و کسری در سرویس‌دهی – چه در ابعاد فنی و چه محتوایی – دیدید با عنایت به موارد فوق بنده و تیممان را حلال بفرمایید.

والسلام
محمدجواد شکوری‌مقدم

نویسنده مطلب: ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *