جایگزین‌های طبیعی دئودورانت‌ها و ضدعرق‌ها

عرق بدن با عفونت‌ها مبارزه می‌کند. عرق کردن موجب کشته شدن باکتری‌های پوست می‌شود و به همین دلیل است که استفاده از ضدعرق‌ها این فرآیند را به طور کامل ویران می‌کنند.

انواع مختلف دئودورانت‌ها (Deodorant) و ضدعرق‌ها (Antiperspirants) در فروشگاه‌های آرایشی و بهداشتی به فروش می‌رسند. این محصولات، مجاری عرق را با مواد سمی مانند آلومینیوم می‌پوشانند و راه را برای رشد و ورود باکتری‌ها به جریان خون باز می‌کنند.

اگر نگران سلامت خود هستید و اثرات زیست‌محیطی ناشی از استعمال این محصولات برای شما مهم است، بدانید که چند جایگزین خوب برای این محصولات وجود دارد. خیلی‌ها نگران مواد شیمیایی موجود در دئودورانت‌ها از جمله پارابن، فرمالدئید و تریکلوزان هستند، اما عمدتا بر روی آلومینیوم تمرکز می‌شود. آلومینیوم در تولید محصولات ضدعرق استفاده می‌شود تا منافذ پوست را مسدود کند و مانع از عرق کردن شود. این عنصر نقش بسزایی در شیوع سرطان سینه و سایر بیماری‌ها دارد. با این حال، نهاد ملی سرطان بر این باور است که این مدعا نیازمند تحقیقات بیشتری است.

استفاده از دئودورانت

به شما توصیه می‌کنیم که از این محصولات دوری کنید و برای این که بدنتان بوی بدی ندهد از محصولات طبیعی استفاده کنید:

 1. دئودورانت‌های طبیعی

  سنگ‌های دئودورانت، کریستال‌های مسطح بزرگی از سولفات پتاسیم آلومینیوم هستند که باید مرطوب شده و مثل یک چوب دئودورانت استعمال شوند. تفاوت بین آلومینیوم پتاسیم و آلومینیوم کلروهیدرات این است که مولکول آلومینیوم پتاسیم بسیار بزرگ‌تر است، به طوری که تصور نمی‌شود در سطح پوست قابل جذب باشد.

 2. جوش شیرین و نشاسته‌ی ذرت

  استفاده از جوش شیرین به عنوان دئودورانت یک راه ساده برای مبارزه با بوی بد بدن است؛ بدون آنکه خود را در معرض انواع مواد شیمیایی مضر قرار دهید. ۱/۸ قاشق چای‌خوری جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کنید، اما نگذارید جوش شیرین در آن کاملا حل شود. سپس، آن را به زیر بغل‌تان بزنید. همچنین می‌توانید از مخلوط جوش شیرین و آرد ذرت استفاده کنید تا از شر بوی بد بدن خلاص شوید.

 3. آب‌لیمو

  هیچ‌وقت آب‌لیمو را دست کم نگیرید. اسیدسیتریک موجود در آب‌لیمو، باکتری‌های بدبوی بدن را از بین می‌برد. آب‌لیمو فقط نمی‌گذارد که عرق بوی بدی بگیرد و مانند دئودورانت‌ها جلوی عرق کردن را نمی‌گیرد. افرادی که از این روش استفاده کرده‌اند، این گفته را تایید می‌کنند. توصیه می‌شود پس از اصلاح زیر بغل از آب لیمو استفاده نکنید! همچنین می‌توانید یک عدد لیمو (ترش) را از وسط دو تکه کنید و یک تکه از آن را به زیر بغلتان بمالید و قبل از پوشیدن لباستان اجازه دهید که زیر بغلتان کاملا خشک شود.

 4. الکل

  الکل یک دئودورانت ارزان‌قیمت و ساده است که باکتری‌های بدبوی بدن را می‌کشد. یک اسپری بردارید و آن را با الکل پر کنید. سپس آن را به زیر بغلتان بزنید. حتی می‌‌توانید چند قطره از اسانس مورد علاقه‌ی خود را به آن اضافه کنید تا عطر و بوی بهتری به خود بگیرد.

 5. منیزیم هیدروکسید

  این مورد شاید کمی عجیب باشد. منیزیم هیدرکسید اغلب به عنوان ملین استفاده می‌شود، اما اگر از آن دسته افرادی هستید که بعد از استفاده از دئودورانت، در ناحیه‌ی زیر بغل جوش می‌زنند، بهتر است این ماده را امتحان کنید. بعد از استفاده از این ماده همچنان عرق خواهید کرد، اما دیگر به هیچ عنوان بوی عرق نمی‌دهید. تنها مشکل استفاده از آن این است که کمی کثیف‌کاری دارد. پیش از آنکه لباس‌هایتان را بپوشید، صبر کنید تا کاملا زیربغلتان خشک شود، وگرنه روی لباستان لکه‌های سفیدی ظاهر خواهد شد.

 6. سرکه‌ی سیب

  سرکه‌ی سیب طبیعی یکی از دئودورانت‌های محبوب کسانی است که عادت دارند خودشان در خانه دئودورانت‌های طبیعی تهیه کنند؛ زیرا به عنوان یک ضدعفونی‌کننده‌ی خوب شناخته می‌شود و به همین دلیل است که اغلب از آن به عنوان یک راه حل سریع برای از بین بردن جوش‌ها استفاده می‌شود. تنها مشکل استفاده از آن به عنوان دئودورانت بوی تند آن است و مطمئنا هیچ‌کس دوست ندارد بوی سالاد بدهد؛ هرچند اگر از پنبه برای مالیدن آن به زیربغلتان استفاده کنید، بوی آن سریعا محو خواهد شد.

نویسنده مطلب: ادمین