نتایج ثبت نام طرح ملی مسکن/ مرحله دوم ثبت نام مسکن ملی چه زمانی است؟

در کجک می خوانید : نتایج ثبت نام طرح ملی مسکن/ مرحله دوم ثبت نام مسکن ملی چه زمانی است؟ میزان آورده هر شخص برای مسکن ملی چقدر است؟ صبا نوبری؛ به دنبال اعلام برنامه دولت برای تولید 400هزار واحد مسکونی در قالب طرح ملی مسکن تا پایان سال1400، ثبت‌ نام مسکن ملی در 6فاز از شهریور ماه امسال آغاز شد و روز گذشته، ثبت نام طرح مسکن ملی در آخرین فاز و در تهران به پایان رسید.

چند نفر در مسکن ملی ثبت نام کردند؟

طبق گفته محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، تا کنون 280هزار نفر در سامانه طرح ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند که پالایش و بررسی‌های آن‌ها زمان بر خواهد بود.

وزارت راه و شهرسازی نیز اعلام کرده است که 55417نفر در استان تهران و 8649نفر در استان البرز در طرح ملی مسکن ثبت نام‌کرده‌اند.

وزیر راه نیز خبر داد که به میزانی که زمین و طرح پیش بینی شده بود، ثبت نام‌ها که بیش از 260 هزار نفر بود، تکمیل شد.


نتایج نهایی ثبت نام مسکن ملی کی مشخص می‌شود؟

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفته است متقاضیان تایید صلاحیت شده طرح ملی مسکن تا 45روز آینده پیامک تایید را دریافت می‌کنند.

دور دوم ثبت‌ نام مسکن ملی چه زمانی است؟

همچنین از روز گذشته به مدت 3روز در مرحله دوم ثبت‌نام طرح مسکن ملی در استان‌های اصفهان، کرمان، خراسان جنوبی، زنجان، هرمزگان آغاز شده است.

وزیر راه گفته است در مرحله دوم طرح اقدام ملی مسکن افراد جدید جایگزین حذف شده ها می‌شوند.

محمود زاده نیز پیشنهاد داده است متقاضیانی که واجد شرایط ثبت نام مسکن ملی نیستند در مرحله دوم طرح ملی مسکن ثبت نام نکنند.

ثبت نام مسکن ملی در پردیس دوباره انجام می‌شود

شرکت عمران پردیس روز گذشته اعلام کرد با توجه به شرایط خوبی که در پردیس وجود دارد، ثبت نام طرح ملی مسکن در همان دقایق اولیه تکمیل شد و حدود 3 هزار نفر در سامانه طرح ملی مسکن ثبت نام کردند.

اما وزیر راه و شهرسازی روز گذشته از ثبت نام دوباره شهر پردیس در طرح ملی مسکن خبر داد و گفت: ثبت نام مسکن ملی «پردیس» یک بار دیگر انجام می‌شود زیرا 60 درصد افرادی که دو روز گذشته در شهر پردیس در طرح ملی مسکن ثبت نام کردند، شرایط ثبت نام مسکن ملی را ندارند و بنابراین یکبار دیگر ثبت نام در پردیس انجام خواهد شد.

چرا ثبت‌ نام در تهرانسر به تعویق افتاد؟

در حالی که چندی پیش اعلام شده بود که ثبت نام تهرانی‌ها از تهرانسر آغاز می‌شود اما هفته قبل مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: پروژه تهرانسر یک پروژه مشارکتی است و زمین از سوی وزارت راه تامین شده و یک سرمایه گذار با یک سهم مشخص مسئول ساخت این پروژه است.

به همین دلیل راجع به سهم سرمایه گذار نمی‌توان تصمیم گیری کرد و در مورد سهم دولت نیز در این پروژه تا زمان اتمام و نهایی شدن میزان سهم دولت امکان ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن فعلا وجود ندارد.

تفاوت طرح ملی مسکن با مسکن مهر چیست؟

گفته می‌شود بزرگترین ایراد مسکن مهر انتخاب زمین‌هایی بوده است که غیرقابل دسترس و فاقد امکانات لازم برای زندگی بوده اند. اما در طرح ملی مسکن مناطق شهری، بافت‌های فرسوده و حتی روستاهایی برای ساخت خانه انتخاب شده اند که به نظر می‌رسد با این کار مشکلات مسکن مهر دوباره پیش نخواهد آمد.

همچنین در طرح ملی مسکن خبری از ساختمان‌های 10 تا 15طبقه نیست و ساختمان‌ها نهایت 7طبقه خواهند بود.


مبلغ و سود وام طرح اقدام ملی مسکن چقدر است؟

در طرح ملی مسکن که برای ساخت خانه طراحی شده است اولویت با کسانی است که زمینی دارند اما توانایی ساخت‌وساز در آن را ندارند. دولت به این افراد 75 تا 100میلیون تومان وام 10ساله با سود 18درصد می‌دهد. اقساط این وام ماهانه حداقل 1.5میلیون تومان است که پس از یک تنفس دوساله آغاز می‌شود. تسهیلاتی که بخش زیادی از مردم جامعه معتقدند توانایی پرداخت آن را ندارند.

همچنین کسانی که زمین ندارند می‌توانند از اراضی دولتی استفاده کنند اما چون این اراضی محدود است اولویت با زمین‌داران است و قیمت تمام شده خانه را بپردازند که برای هر متر دو تا دوونیم میلیون تومان خواهد بود. یعنی یک خانه دویست متری در طرح ملی مسکن 200میلیون تومان آب می‌خورد.

شرایط ثبت‌نام در طرح ملی مسکن چیست؟

گفته می‌شود کسانی که می‌خواهند در طرح ملی مسکن ثبت‌نام کنند باید ابتدای مبلغی جزیی پرداخت کنند و پس از نهایی شدن فرایند ثبت‌نام در طرح ملی مسکن مبلغی بین 30 تا 50میلیون را در بانک مسکن سپرده‌گذاری کنند تا بتوانند از وام طرح ملی مسکن استفاده کنند.

البته گفته شده است دهک‌های اول و دوم یعنی افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی احتیاجی به سرمایه‌گذاری اولیه در بانک ندارند.

اولین شرط برای ثبت‌نام در طرح ملی مسکن این است که شما پیش از این از هیچ تسهیلات یا وام دولتی برای مسکن استفاده نکرده باشید یا به عبارتی فرم ج شما سبز باشد.

اگر مجرد هستید هم امکان ثبت‌نام در طرح ملی مسکن وجود ندارد و باید سرپرست خانوار یا متاهل باشید. زنان سرپرست خانوار هم حتما باید بالای 35سال سن داشته باشند.

شهری که در آن قصد ساخت خانه را دارید باید شهری باشد که حداقل 5سال گذشته را در آن زندگی کرده باشید. همچنین دولت باید اطمینان حاصل کند که شما توانایی تامین بخش دیگر هزینه ساخت مسکن که به عهده خودتان است را دارید؛ دلیل سرمایه‌گذاری 30 تا 50میلیونی در بانک هم همین است.

خبر دیگری که توسط وزیر راه اعلام شده بود این است که کسانی که سپرده‌ای در صندوق مسکن یکم برای دریافت وام داشتند می‌توانند از همان برای دریافت وام طرح ملی مسکن استفاده کنند و در اولویت قرار خواهند گرفت.

چه ایراداتی به طرح ملی مسکن وارد است؟

بسیاری معتقدند با وضعیت فعلی مصالح و ساخت و ساز امکان ساخت 400هزار واحد مسکونی، 200هزار خانه در روستاها و اتمام 500هزار خانه ناتمام مسکن مهر تا پایان سال1400 وجود نخواهد داشت.

همچنین سود بالایی که بابت تسهیلات طرح ملی مسکن باید پرداخت شود بسیاری را از دریافت آن منصرف می‌کند زیرا معتقدند دریافت وام ساخت مسکن بسیار به صرفه تر خواهد بود.

علاوه بر این دو موضوع، دولت گفته است خانه‌ها را در طرح ملی مسکن با همکاری بخش خصوصی خواهد ساخت اما انبوه‌سازان ایرادات زیادی به طرح دولت و نحوه قراردادی که بین این دو بخش منعقد خواهد شد وارد دانسته و حتی می‌گویند تا زمانی که دولت این نواقص را برطرف نکند همکاری بین آن‌ها در طرح ملی مسکن صورت نخواهد گرفت.

با همه این تفاسیر باید دید آیا طرح ملی مسکن مورد استقبال قرار می‌گیرد و دولت می‌تواند تا پایان سال1400، 11میلیون و 100واحد مسکونی آماده را در اختیار مردم قرار دهد؟

رقم آورده اولیه متقاضیان مسکن ملی اعلام شد/ هر واحد مسکن ملی چقدر تمام می شود؟

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه گفت: قیمت تمام شده یک واحد ۱۰۰ متری در طرح اقدام ملی مسکن ۲۵۰ میلیون تومان خواهد بود.

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با تکذیب آورده اولیه ۱۵۰ میلیون تومانی متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن، گفت: طبق جدولی که برای طرح مسکن ملی در سایت منتشر شده است، متقاضیان در مرحله اول تنها ۳۰ درصد کل بهای تمام شده را پرداخت می‌کنند و در مراحل بعدی مطابق با پیشرفت واحد‌های مسکونی آورده‌های خود را پرداخت می‌کنند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه آورده متقاضیان برای واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن در شهر‌های مختلف ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان است، گفت: در صورتی که پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن ۹۹ ساله باشد و متقاضیان به صورت گروهی واحد‌های خود را تحویل بگیرند، قیمت تمام شده ساخت واحد‌ها بسیار ارزان‌تر تمام می‌شود.

واریز اقساط خریداران مسکن ملی به چه صورت است؟

محمودزاده افزود: در صورتی که متقاضیان به صورت گروهی و پلاک به پلاک در قالب گروه‌های زیر ۱۰ نفر واحد‌های خود را بسازند، ممکن است آورده متقاضیان زیر ۱۰۰ میلیون تومان تمام شود. متقاضیان برای این پروژه‌های ۹۹ ساله ۱۰۰ میلیون آورده باید داشته باشند و ۱۰۰ میلیون تومان هم تسهیلات دریافت می‌کنند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در ابتدا متقاضیان ۳۰ میلیون تومان به حساب واریز می‌کنند و مابه‌ التفاوت قیمت تمام شده را طی جدولی در مراحل مختلف مطابق با پیشرفت واحد‌ها واریز می‌کنند.

محمودزاده درباره قیمت واحد‌های مسکونی طرح اقدام ملی مسکن برای استان تهران هم گفت: آپارتمان‌هایی که ۳ یا ۴ طبقه ساخته می‌شوند متری ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تمام می‌شود. به این مفهوم که اگر فردی واحد ۱۰۰ متری را انتخاب کرده باشد قیمت تمام شده ساخت این واحد با دریافت تسهیلات ۲۵۰ میلیون تومان برای آن تمام می‌شود.
او افزود: تمامی واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات دارند که متقاضیان مطابق با نیاز خود این تسهیلات را دریافت می‌کند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: برای یک واحد ۱۰۰ متری در استان تهران ممکن است کل آورده متقاضیان تنها ۱۵۰ میلیون تومان باشد.

اختصاص زمین رایگان برای ساخت واحد‌های ۹۹ ساله طرح مسکن ملی

محمودزاده درباره قیمت زمین‌های واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن هم گفت: اگر اراضی ۹۹ ساله باشد که این زمین‌ها رایگان و یا با قیمت بسیار پایین برای متقاضیان تمام می‌شود.

ولی اگر در قالب طرح‌های ۹۹ ساله نباشد متقاضیان پس از ۲ سال استراحت و تحویل گرفتن واحد‌های خود اقساط این اراضی را پرداخت می‌کنند که قیمت آن به نرخ امروز است، اما اقساط آن به صورت طولانی مدت در نظر گرفته شده است.

او با بیان اینکه در شهر‌های استان تهران در طرح اقدام ملی مسکن میانگین یک متر مکعب زمین بین ۳ و نیم تا ۴ میلیون تومان است گفت: برای آپارتمان‌های پر تراکمی که مساحتی حدود ۳۸ تا ۴۳ متر دارند قیمت زمین حدود ۱۲۰ میلیون تومان تخمین زده می‌شود که متقاضیان این مبلغ را می‌توانند در اقساط ۱۲ ساله پرداخت کنند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: تمامی این مبالغ به صورت علی‌الحساب است و با نرخ‌های همان دوره از متقاضیان دریافت می‌شود.

مسکن ملی

محمودزاده با اشاره به اینکه برای استان تهران ۷۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن در نظر گرفته شده است، گفت: در ۳۰ آذر ماه ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران آغاز شد که در این دوره تمامی واحد‌ها در شهر‌های پردیس و پرند در همان ساعات ابتدایی پر شد.

او یادآور شد: ما در طرح اقدام ملی مسکن برای استان تهران از تمامی ظرفیت‌های خود با وجود مشکلاتی که وجود داشت استفاده کردیم و ممکن است در مرحله دوم برای پردیس، پرند و هشتگرد ظرفیت‌های کمتری در نظر گرفته شود یا اصلا ظرفیتی در نظر گرفته نشود، اما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا پایان سال بتوانیم برای استان تهران ظرفیت‌سازی کنیم.

گفتنی است طرح اقدام ملی مسکن به عنوان بزرگترین و مهمترین طرح مسکنی در دولت دوازدهم از پایان سال گذشته کلید خورد و ثبت‌نام متقاضیان برای ۴۰۰ هزار واحد مسکونی که در نظر گرفته شده بود از ۲۱ آبان ماه آغاز و تا ۳۰ آذر ادامه داشت

در مرحله اول طرح اقدام ملی مسکن ۲۶۰ هزار نفر در ۵۳۸ شهر ثبت‌نام کردند که ۲۰ هزار نفر از آن‌ها در بافت‌های فرسوده و ۲۴۰ هزار نفر از آن‌ها در سایر بخش‌ها و شهر‌های جدید ثبت‌نام کردند.

طبق گفته وزیر راه و شهرسازی پس از پالایش و راستی آزمایی شرایط متقاضیان مجدد مرحله دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن آغاز می‌شود.

به گفته وزیر راه و شهرسازی راستی آزمایی شرایط متقاضیان حدود یک تا ۲ ماه به طول می‌انجامد و در این دوره بسیاری از متقاضیان به دلیل نداشتن شرایط لازم حذف خواهند شد که همین موضوع باعث ایجاد ظرفیت‌های جدید در شهر‌های مختلف خواهد شد.

شرایطی که متقاضیان در این دوره برای ثبت نام باید داشته باشند از ابتدای انقلاب تاکنون هیچ تسهیلات دولتی از جمله دریافت زمین، ملک و یا تسهیلات خرید مسکن دریافت نکرده باشند و سابقه ۵ سال سکونت در شهر انتخاب شده را داشته باشند و متقاضیان باید متأهل، سرپرست خانوار و بانوان باید بالای ۳۵ سال را داشته باشند.

همچنین متقاضیان باید فرم “ج” آن‌ها سبز باشد که طبق ارزیابی‌های صورت گرفته در مرحله اول بیش از ۴۰ درصد از ثبت‌نام کنندگان به دلیل آنکه فرم جیم آن‌ها قرمز بوده از همان اول حذف شده‌اند.

همچنین متراژ واحد‌هایی که برای طرح اقدام ملی مسکن در نظر گرفته شده به صورت میانگین ۷۵ تا ۱۰۰ متر است که کمترین آن حدود ۶۵ متر یک خوابه و بیشترین آن حدود ۱۰۰ متر در نظر گرفته شده است.

نویسنده مطلب: کژال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *