سرماخوردگی، پیشگیری و درمان

همه‌ی ما تجربه‌ای از سرماخوردگی داریم. یک روز سرد یا گرم، با بی‌حوصلگی از خواب بیدار می‌شویم و احساس کوفتگی می‌کنیم. سردرد، آب‌ریزش بینی و چشم، تب خفیف، سرفه و گلودرد، عطسه‌ و … و با خود فکر می‌کنیم که “باز هم سرما خوردم!”. شاید بیشترین میزان گواهی‌های استعلاجی، بین کارمندان و دانش‌آموزان، تایید ابتلا به سرماخوردگی از سوی پزشک است که بسته به شدت بیماری، مدت زمانی را برای استراحت بیمار تجویز می‌کند.

سرماخوردگی (Common Cold و یا Cold) یکی از بیماری‌های رایج و آزاردهنده می‌باشد که گاها بی‌توجهی و عدم درمان آن، موجب پدید آمدن مشکلات و بیماری‌های بسیاری شده است. تقریبا می‌توان ادعا کرد منشا سرماخوردگی سرما نیست و چیزی که موجب پدید آمدن نشانه‌های سرماخوردگی می‌شود، ویروس است.

مرد سرماخورده در حال سرفه و پاک کردن بینی

سرماخوردگی چیست؟

سرماخوردگی به عفونت ویروسی و واکنش بدن به ویروس گفته می‌شود که معمولا با علائم مشخصی خود را نشان می‌دهد. بیش از 200 نوع ویروس وجود دارند که می‌توانند علائم سرماخوردگی در انسان ایجاد کنند. به همین دلیل است که بدن ما نسبت به سرماخوردگی ایمن نمی‌شود و ممکن است بارها و بارها به این بیماری مبتلا شود و تا کنون هیچ واکسنی برای پیشگیری کامل از سرماخوردگی تولید نشده است. ویروس سرماخوردگی پس از ورود به بدن و فعالیت علائمی بروز می‌کند که به مدت دو هفته بیمار را دچار مشکلاتی همچون آبریزش بینی، سرفه و عطسه می‌نماید. سرماخوردگی تقریبا 4 تا 6 بار در سال رخ می‌دهد و در هر فرد به میزان قوی بودن سیستم ایمنی وی بستگی دارد. این امر به این معنا است که در موارد بسیاری، ویروس سرماخوردگی از راه‌های مختلف وارد بدن انسان می‌شود اما به دلیل سیستم ایمنی بدن، فرصت فعالیت و بروز علائم را پیدا نکرده و فرد را دچار بیماری نمی‌کند. معمولا سرماخوردگی زمانی بروز می‌کند که فرد توان مقابله‌ی اولیه با ویروس را نداشته باشد.

بیشتر افراد در فصول سرد سال، نگران ابتلا به سرماخوردگی و ناخوشی ناشی از آن، مانند آب‌ریزش و انسداد مجاری بینی، عطسه و سرفه، گلودرد و سردرد و تب خفیف هستند. زیرا این ناخوشی، آنان را از کارهای روزمره باز داشته و اختلالی موقتی در زندگی طبیعی افراد ایجاد می‌کند.

طبق آمار، امکان دارد کودکان، به طور متوسط شش بار در سال، نشانه‌های سرماخوردگی را پیدا کنند و این آمار در بزرگسالان، به طور متوسط دو بار در سال و برای سالمندان، کمتر از یک بار در سال است. علت بیشتر بودن موارد سرماخوردگی در کودکان و کاهش این تعدد ابتلا در سالخوردگان، این است که بدن در هر بار مواجهه با یکی از انواع ویروس سرماخوردگی، در مقابل آن مصون می‌شود و در موارد بعدی ابتلا، ویروس دیگری است که به بدن حمله می‌کند.

علائم سرماخوردگی

 • آب‌ریزش بینی
 • سردرد
 • سرفه
 • گلودرد یا خارش گلو
 • تورم در ناحیه‌ی بینی
 • افزایش درجه‌ی حرارت بدن (تب)
 • افزایش ترشحات سینوسی

چرا سرما می‌خوریم؟

به عقیده‌ی بسیاری از مردم، سرماخوردگی به دلیل سرد شدن هوا و یا قرار گرفتن در معرض هوای سرد رخ می‌دهد. باید گفت این تصور کاملا اشتباه است، چرا که منشا سرماخوردگی ویروس است و نه سرما! اصلی‌ترین موضوع در بیماری سرماخوردگی، ورود ویروس سرماخوردگی به بدن است. ویروس سرماخوردگی از طریق بینی، چشم و دهان وارد بدن شده و در صورت عدم مقابله‌ی سیستم ایمنی و ضعف آن، موفق به بروز علائم می‌شود. بدن در سنین پایین‌تر مقاومت کمتری نسبت به سرماخوردگی نشان می‌دهد و کودکان به دفعات بیشتری درگیر بیماری سرماخوردگی می‌شوند، اما با افزایش سن و تقویت بیشتر سیستم ایمنی، آمادگی مقابله با ویروس‌های سرماخوردگی بیشتر شده و انسان کم‌تر دچار سرماخوردگی می‌شود.

تفاوت آلرژی و سرماخوردگی چیست؟

علائم آلرژی بسیار مشابه سرماخوردگی است. علائمی همچون آب‌ریزش بینی، التهاب سیستم تنفسی، سرفه، عطسه و ترشحات سینوس، همگی از جمله علائم مشترک آلرژی و سرماخوردگی است. تفاوت آلرژی و سرماخوردگی در این است که آلرژی به هیچ وجه مسری نمی‌باشد در حالی که ویروس سرماخوردگی به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌گردد. علائم آلرژی با دوری از آلرژن‌ها بهبود می‌یابد اما سرماخوردگی ویروسی نیازمند طی شدن زمان خاص و به اصطلاح دوره‌ی بیماری است.

راه‌های پیشگیری از سرماخوردگی

بدیهی است که با دانستن راه‌های انتقال هر نوع ویروسی می‌توان نسبت به پیشگیری از ابتلا به آن اقدام نمود. در ادامه، راه‌های پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی را آورده‌ایم:

 • شاید همه‌ی مردم مطلع نباشند که ویروس سرماخوردگی و ابتلا به این بیماری، نه تنها از طریق تنفس ذرات آلوده‌ی موجود در هوا که در اثر سرفه، عطسه و حتی صحبت کردن افراد بیمار پخش شده‌اند، بلکه با هر گونه مواجهه حتی دست دادن و استفاده از وسایل شخصی افراد مبتلا مانند حوله و … نیز امکان‌پذیر است. دوری از افراد مبتلا به سرماخوردگی و رعایت فاصله‌ی مطمئن در مواجهه با این افراد، رعایت اصولی نظیر پوشاندن دهان و بینی با ماسک و خودداری از دست دادن و روبوسی با افراد مبتلا و یا دست زدن به وسایل شخصی این افراد، از اولین و مهم‌ترین راه‌های پیشگیری است.
 • تقویت سیستم ایمنی بدن با مصرف ویتامین‌ها و تغذیه‌ی سالم و مناسب: مصرف روزانه‌ی میوه و سبزی تازه، با وجود ویتامین‌های موجود در آن، مقاومت بدن را بیشتر و استفاده‌ی روزانه از ماست و شیر، سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با عوامل بیماری‌زا، تحریک می‌کند.
 • رعابت بهداشت: شستشوی مکرر دست‌ها و صورت، استفاده از مواد ضدعفونی کننده. خوردن غذا و تنقلات با دست‌هایی که به واسطه‌ی لمس اشیای مختلف در خیابان و خانه، ممکن است آلوده باشد، قطعا زمینه‌ساز آلودگی و بیماری است. بنابراین تا حد امکان تا زمانی که از تمیزی دستان خود اطمینان حاصل نکرده‌اید، از خوردن، آشامیدن، مالیدن صورت و خصوصا چشم و بینی خودداری کنید. از طرف دیگر، پس از هر بار تماس با نرده‌های پله، میله‌های اتوبوس، دستگیره‌ی در و سایر اشیائی که توسط افراد در اماکن و معابر عمومی لمس می‌شود، شستن مکرر دست‌ها توصیه می‌شود.
 • داشتن خواب کافی
 • ورزش: هر روز 30 دقیقه ورزش و پیاده‌روی، باعث افزایش توان مقابله‌ی بدن در برابر عوامل بیماری‌زا می‌شود.
 • استرس بیش از حد، سیستم دفاعی بدن را ضعیف می‌کند؛ بنابراین باید از استرس دوری کرده و آرام باشیم. آرامش را در خانه و خانواده‌ی خود تقویت کنید.
 • هوای منزل و محل کار خود را تا می‌توانید مرطوب نگه دارید، زیرا خشکی هوا به ویژه در هوای سرد، افراد را مستعد ابتلا به بیماری‌های تنفسی مانند سرماخوردگی می‌کند.

راه‌های درمان سرماخوردگی

هرچند همه‌ی ما با جمله‌ی «پیشگیری بهتر از درمان است» آشنایی داریم و به نوعی آویزه‌ی گوشمان شده است، اما باز هم بنا به دلایلی ممکن است سلامت خود را از دست بدهیم و نیازمند درمان باشیم. در ادامه، راه‌های درمان سرماخوردگی را آورده‌ایم:

 • سیر: سیر یکی از قوی‌ترین مهاجمین علیه سرماخوردگی است. سیر حاوی ترکیباتی به نام آلیون و آلیسین است که دارای خواص ضدویروسی و ضدباکتریایی هستند؛ بنابراین سیر قادر خواهد بود با تقویت سیستم ایمنی بدن، با ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوانزا بجنگد و آن‌ها را از پا درآورد. سیر هنگامی که پخته می‌شود برخی از خواص شگفت‌انگیز خود را از دست می‌دهد، بنابراین بهتر است که حتی‌الامکان به صورت خام مصرف شود. اگر مصرف خام آن برایتان دردسرساز است، سوپ سیر بپزید که بسیار آسان بوده و سریع آماده می‌شود. ۲ تا ۴ حبه سیر تازه را با کنار چاقو له و خمیر آماده شده را به ۲ فنجان (یا ۲۵۰ میلی‌لیتر) آب اضافه کنید و بگذارید بجوشد. سوپ سیر سموم را از بدن شما دفع کرده و تمامی مخاط بینی و گلوی شما را باز می‌کند. همچنین می‌توانید مراحل تهیه‌ی سوپ سیر را ادامه داده و به چای سیر برسید. پس از به جوش آمدن آب، شعله را کم کرده و ۱۵ دقیقه‌ی دیگر آن را حرارت دهید. تکه‌های له شده‌ی سیر را جدا کنید و فرصت دهید چای کمی خنک شود. می‌توانید برای خوش‌طعم کردن، به این چای، عسل طبیعی و آبلیموی تازه نیز اضافه کنید.
 • نوشیدن مایعات: برای غلبه بر احتقان بینی و مجاری تنفسی، تا می‌توانید مایعات بنوشید. نوشیدن آب یا آبمیوه از دچار شدن بدن به کمبود مایعات جلوگیری می‌کند و گلو را مرطوب نگه می‌دارد. اگر آب ننوشید مخاطتان خشک شده و ویروس به آن‌ها می‌چسبد. به همین دلیل ممکن است ویروس سرماخوردگی، دیرتر از بدنتان خارج شود. در واقع نوشیدن آب توکسین‌ها یا همان سموم بدن و باکتری‌ها و ویروس‌ها را دفع می‌کند. روزانه حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان (یا یک‌ونیم لیتر) آب بنوشید. توصیه‌ی کلی به سرماخورده‌ها، نوشیدن آب، انواع چای گیاهی و آبمیوه‌های تازه است. مصرف نوشابه، قهوه و نوشیدنی‌های حاوی کافئین را محدود کنید زیرا این ترکیب‌ها ادرارآورند و باعث کمبود آب بدن می‌شوند. مایعات را گرم بنوشید. مایعات گرم، احتقان بینی را بهبود می‌دهند و کمبود آب را جبران می‌کنند.
 • سوپ مرغ: محققان دریافته‌اند که سوپ می‌تواند یک ضدویروس واقعی باشد. سوپ مرغ باعث غلبه‌ی بدن بر سرماخوردگی و بهبود سریع‌تر بیماری می‌شود. در قرن ۱۲ میلادی، پزشکی به نام مایمونیدس برای درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا، سوپ مرغ تجویز می‌کرد. یکی از نظریه‌ها از این قرار است که سوپ با افزایش دمای بینی و گلو، محیط را برای رشد و فعالیت ویروس‌ها نامناسب می‌کند. متخصصین تغذیه همچنین معتقدند که خود سوپ هم به ذات خود، حاوی خواص ضدویروس است. از مرغ و سبزی‌های آن گرفته تا ادویه‌های به‌کاررفته در آن، همه‌ی آن‌ها دارای خواص ضدویروسی و ضدسرماخوردگی هستند. بهتر است شما هم از خاصیت آنتی‌اکسیدانی سبزی‌های موجود در این نوع سوپ بهره بگیرید.
 • دمنوش (چای) زنجبیل: زنجبیل حاوی برخی ترکیبات ضدویروسی است که می‌توانند در تخریب ویروس‌های مسبب آنفلوآنزا و سرماخوردگی، موثر باشند. همچنین این مواد می‌توانند از طریق حمایت از تولید ترکیبات ضدمیکروبی و ضدویروسی، در تقویت سیستم ایمنی موثر باشند. برای تهیه‌ی دمنوش زنجبیل، به ازای هر فنجان آب، ۲ یا ۳ لایه‌ی نازک از یک زنجبیل تازه ببرید. آب جوش را روی برش‌های زنجبیل ریخته و بگذارید با دمای ملایم به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دم بکشد. سپس به آن (یک قاشق غذاخوری) عسل اضافه کنید. در صورتی که به زنجبیل تازه دسترسی ندارید، می‌توانید از ۲ قاشق غذاخوری پودر زنجبیل استفاده کنید. توجه داشته باشید که طعم این دمنوش ممکن است برایتان قوی و تند باشد. همچنین می‌توانید با ریشه‌ی زنجبیل نیز جوشانده درست کنید. برای این کار کافی‌ست مقداری ریشه‌ی زنجبیل را در یک فنجان آب جوش ریخته و اجازه دهید ۱۰ دقیقه دم بکشد. مقداری عسل به آن اضافه کنید تا طعم آن بهتر شود و نوش جان کنید.
 • دمنوش آویشن: آویشن خواص ضدباکتریایی و ضدویروسی دارد و برای همین یک ضدعفونی کننده‌ی موثر محسوب می‌شود که با بیماری‌های مجاری تنفسی مقابله می‌کند. برای درمان سرماخوردگی، یک قاشق چای‌خوری آویشن را در یک لیوان کوچک آب جوش بریزید و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد. اضافه کردن یک قاشق عسل و آب لیموترش به این دمنوش برای گلودرد خوب است، چرا که باعث تسکین گلو می‌شود. توجه داشته باشید که مصرف آویشن توسط زنان باردار، باعث سقط جنین می‌شود و مادران باردار باید از مصرف آن خودداری کنند.
 • زینک: مطالعه‌های اولیه نشان می‌دهند که مصرف زینک باعث بهبود سریع‌تر سرماخوردگی می‌شود. البته مطالعه‌های بعدی چندان با این گفته هم‌عقیده نبودند. سازمان غذا و داروی آمریکا هشدار داده است که استفاده از اسپری بینی زینک ممکن است باعث از دست رفتن دائم بویایی شود.
 • اکیناسه: در گذشته، اکیناسه درمانی رایج برای سرماخوردگی بود اما امروزه به نظر می‌رسد تاثیر چندانی در پیشگیری از سرماخوردگی ندارد. با این حال عفونت‌های با علایم شبیه سرماخوردگی در صورت مصرف اکیناسه سریع‌تر بهبود می‌یابند، چون اکیناسه سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. میزان توصیه شده، ۳ تا ۵ میلی‌لیتر افشره یا ۳۰۰ میلی‌گرم پودر اکیناسه، ۳ بار در روز است.
 • ترکیب آبلیموی تازه و عسل طبیعی: لیموترش از فوق‌العاده‌ترین روش‌های درمان خانگی برای سرماخوردگی محسوب می‌شود که هم علائم سرماخوردگی را بهبود می‌بخشد و هم از طول دوران نقاهت سرماخوردگی می‌کاهد، زیرا گلبول‌های سفید که مسئو‌ل خنثی‌کردن و از بین بردن ویروس‌ها هستند، ۴ برابر سلول‌های دیگر در بدن ویتامین C مصرف می‌کنند. ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در لیموی تازه، سیستم ایمنی را تقویت و بهبود را تسریع می‌کند. عسل طبیعی همراه با موم، اثر ضدویروس و ضدباکتریایی دارد. آب نصف لیموی تازه (یا یک قاشق چای‌خوری) را با ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری/چای‌خوری عسل ترکیب و در طول روز به دفعات میل کنید (هر 2 ساعت یک بار) تا بهبود محسوسی در سرماخوردگی و گلودردتان حاصل شود. همچنین برای غرغره کردن، می‌توانید یک قاشق چایخوری آبلیمو را در ۲ فنجان آب گرم بریزید و با یک قاشق چایخوری عسل مخلوط کنید. صبر کنید که محلول به دمای اتاق برسد، حالا آن را غرغره کنید. این ترکیب، سرفه را درمان کرده و از تعداد دفعات حمله‌ی سرفه‌های تحریکی می‌کاهد. چای لیمو نیز از جمع شدن خلط در گلو جلوگیری کرده و مانع از تجمع باکتری‌ها می‌گردد، بنابراین خطر التهابات لوزه به حداقل می‌رسد.
 • یک نوع لیموناد: نوشیدن این لیموناد در طول سرماخوردگی و آنفلوآنزا به بهبود سریع‌تر شما کمک خواهد کرد. در یک شیشه‌ی تقریبا یک‌لیتری، ۲ تا ۴ حبه‌سیر رنده شده و ۳ تا ۴ برش زنجبیل تازه بریزید. روی آن‌ها آب ریخته، به طوری که کاملا روی مواد را بپوشاند. اجازه دهید حداقل ۲۰ دقیقه خیس بخورد. سپس آب ۲ یا ۳ لیموترش و یک‌چهارم فنجان عسل را نیز به مواد قبلی بیفزایید. اگر مایل بودید می‌توانید این شربت را به صورت گرم مصرف کنید. با این حال می‌توان این شربت را در دمای اتاق نگهداری و با این دما مصرف نمود ولی از نگهداری آن در یخچال و سرد مصرف کردن آن بپرهیزید.
 • چای گل ماهور: برای درمان احتقان سینه و سرفه در سرماخوردگی و آنفلوانزا توصیه می‌شود. این گیاه همانند یک داروی خلط‌آور اثر می‌کند و باعث رقیق شدن خلط می‌شود. برگ‌های خشک شده‌ی گل ماهور را ۱۰ دقیقه در آب جوش قرار دهید. جوشانده‌ی حاصل را با عسل طبیعی شیرین کنید.
 • شربت پیاز: پیاز ضدعفونی کننده‌ی موثری است. پیاز پخته شده خلط‌آور است و به این ترتیب در کودکان و بزرگسالان باعث تسکین گلو شده و ترشحات برونشیتی و علائم سرماخوردگی را از بین می‌برد. ۱۰۰ گرم پیاز را خرد کرده و در ۲۰ میلی‌لیتر آب و به مدت ۲۰ دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کرده و یک قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید. دوباره محلول را روی حرارت گذاشته و اجازه دهید مثل شربت غلیظ شود. روزانه ۲ تا ۶ قاشق چای‌خوری از این شربت میل کنید. همچنین می‌توانید این شربت را بدون استفاده از گرما تهیه کنید. پیاز را پوست و حلقه حلقه کنید. برش‌های آن را به ترتیب با لایه‌ای از عسل طبیعی یا شکر قهوه‌ای بپوشانید. بگذارید این مخلوط ۱۲ تا ۱۵ ساعت (یک شب تا صبح) بماند. پس از گذشت این مدت، حدود یک فنجان شربت شیرین پیاز به دست خواهد آمد. این شربت حاوی میزان قابل توجهی مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی است که از پیاز و عسل به دست آمده و باعث نرم شدن گلو و بهبود سرفه می‌شود.
 • بُخور: از بخور استفاده کنید. بخور دادن در دوره‌ی سرماخوردگی، موجب باز شدن مجاری تنفسی می‌شود. گرما باعث انبساط رگ‌های خونی و افزایش سرعت جریان خون شده و به این ترتیب سرعت عکس‌العمل سیستم ایمنی بدن را بالا می‌برد. توجه داشته باشید که خود بخار تأثیر مفیدی در درمان سرماخوردگی دارد. حمام، سونا و حتی دوش آب گرم باعث بهبود سرماخوردگی می‌شود. کنار یک ظرف در حال جوش آب، آهسته تنفس کنید تا بخار آب جوش، مخاط بینی شما را نسوزاند. می‌توانید از دستگاه‌های بخور نیز استفاده کنید. بینی خود را مرتب تمیز کنید. البته فین کردن باید با ملایمت انجام شود. مخاط را بالا نکشید. با فین کردن شدید، ترشحات چرکی ممکن است به مجاری گوش رانده شوند. اسپری بینی سرم هم در بهبود احتقان موثر است. یکی از بخورهای مفید، بخور با اسطوخودوس است. برای این کار، ۵ قطره روغن اسطوخودوس را به یک کاسه‌ی آب داغ اضافه کنید و به مدت ۱۵ دقیقه بخور دهید. اگر سرماخوردگی‌تان شدید بود این کار را روزی سه مرتبه تکرار کنید. در صورتی که سرماخوردگی‌تان خفیف بود، یک مرتبه قبل از خواب از بخور اسطوخودوس استفاده کنید. باید بدانید اسطوخودوس خواص ضدعفونی کننده و ضدالتهابی دارد که ترشحات بینی را بهبود می‌دهد. توجه داشته باشید که بهتر است زنان باردار، پیش از استفاده از بخور اسطوخودوس، با پزشک خود مشورت کنند.
 • آب و نمک: می‌توانید خودتان محلول شستشوی آب نمک را تهیه کنید. شستشوی مرتب بینی با سرم شستشو یا محلول آب‌نمک معمولی باعث از بین رفتن خلط و گرفتگی بینی و خارج شدن ذرات ویروسی و باکتریایی از بینی می‌شود. برای این منظور، یک قاشق چایخوری نمک (ترجیحا بدون ید) و در صورت تمایل، یک قاشق چایخوری جوش شیرین را در یک لیتر آب، حل کنید. می‌توانید این محلول را جوشانده و بگذارید تا خنک شود. محلول را در دستان خود ریخته و یا از یک سرنگ استریل استفاده کنید. سرتان را به سمت عقب ببرید و محلول آب و نمک را درون بینی‌تان بریزید. یکی از حفره‌های بینی را با فشار انگشت اشاره روی پره‌ی بینی بسته نگه دارید و آب نمک را در حفره‌ی دیگر بریزید. سر را برگردانید و محلول را تخلیه کنید. این کار را برای هر یک از حفره‌های بینی ۲ تا ۳ بار تکرار کنید. همچنین می‌توانید آب‌نمک گرم غرغره کنید. غرغره باعث مرطوب نگه داشتن گلو و حلق می‌شود و علایم را بهبود می‌دهد. نصف قاشق چایخوری نمک را در ۸ اونس آب گرم حل کنید. ۴ بار غرغره کردن در روز توصیه می‌شود.
 • ترکیب عسل با رزماری: همانند ترکیب آبلیمو و عسل، می‌توانید برای غرغره کردن، یک قاشق چایخوری برگ رزماری را در ۲ فنجان آب گرم بریزید و با یک قاشق چایخوری عسل مخلوط کنید. صبر کنید که محلول به دمای اتاق برسد، حالا آن را غرغره کنید.
 • مریم‌گلی: کافی است سری به عطاری بزنید و کمی برگ مریم‌گلی تهیه کنید. دمنوش این گیاه با عسل برای تسکین گلودرد و درمان سرماخوردگی فوق‌العاده است. اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی به سر می‌برید از مصرف مریم گلی خودداری کنید.
 • استراحت در فضای گرم: گرم نگه داشتن بدن و استراحت، به خصوص در اوایل سرماخوردگی یا آنفلوانزا، باعث قدرت بیشتر سیستم ایمنی بدن در مبارزه با بیماری می‌شود.
 • روغن اکالیپتوس: اکالیپتوس به طور موثری با بیمارهای تنفسی مقابله می‌کند. این گیاه، ضدعفونی کننده و خلط‌آور بوده و مخاط آسیب‌دیده‌ی بینی را التیام می‌بخشد. خواص دارویی این گیاه مدیون ماده‌ای به نام اوکالیپتول است. این ماده به طور مستقیم روی سلول‌های برونشیت تأثیر می‌گذارد. ترکیبات اکالیپتوس، ترشحات ریوی را روان کرده و دفع آن‌ها را آسان‌تر می‌سازد. این گیاه، التهاب مجاری تنفسی را درمان می‌کند. زمانی که سرما می‌خورید، ۱۵ تا ۲۰ قطره روغن اکالیپتوس را در ۲۵ میلی‌گرم روغن مایع گیاهی ریخته و سینه‌تان را با آن ماساژ دهید. هر روز ۳ مرتبه این کار را تکرار کنید.
 • منتول و کافور: از منتول و کافور برای تنفس راحت‌تر کمک بگیرید. این ترکیب‌ها اثر التیام‌بخشی روی مخاط آسیب دیده‌ی بینی دارند. توصیه می‌شود برای بهبود درد سینوس‌ها در سرماخوردگی، کیسه‌های کوچک آب گرم را روی پیشانی یا اطراف بینی قرار دهید.
 • بالا بردن ارتفاع سر هنگام خواب: بهتر است هنگام خواب بالش اضافی زیر سر خود بگذارید. بالا بردن ارتفاع سر، هنگام خواب به باز شدن مجاری هوایی سینوس‌ها کمک خواهد کرد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

طول کشیدن نشانه‌های بیماری بیش از دو هفته، تب بالا، چرکی بودن ترشحات بینی و پشت حلق و گوش‌درد، از مواردی است که افراد باید با مشاهده‌ی آن‌ها به پزشک مراجعه کنند.

نویسنده مطلب: ادمین